Mivel a XX. század első felében a húskészítmények gyártása is iparszerűvé vált, ez szükségessé tette az olyan belek kifejlesztését, amiket nagy sebességgel lehet tölteni, egységes átmérőjűek, - vagyis kaliberűek - és megjelenésükben is egységesek. Ekkor, nagyjából egy időben két azonos elvű, de különböző alapanyagú technológia indult el a fejlődés útján.
Cellulóz bél
A cellulóz (papír) alapú műbelek gyártása során a papír alapanyagot (cellulóz) kémiai (nátronlúg) és mechanikai úton feltárják, ami egy mézszerű viszkóznak nevezett anyagot eredményez. Ebből formázzák a csövet amit kénsavas fürdő segítségével visszaregenerálnak cellulózzá, majd szárítják. Így egy rugalmas, erős, egyenletes kaliberű műbél jön létre. Ezeket mint celofán virslibél ismerhetjük, de vannak nagy kaliberű változatai is, mint például a mortadella bél.
A másik nagy csoport a gyártói márkanév elnevezésével köztudatba került Fibrous vagy Faser (jelentése rost) típusú belek. Gyártásuknál kombinálják a viszkózt és a cellulózt, ami egy nagyon masszív, jól klipszelhető, egyszerű áztatást igénylő, műbelet eredményez. Nagyon széles a gyártott méretek vagyis a kaliberek skálája és sokféle színben is készítik őket.
Ez a béltípus gyakorlatilag a természetes belekkel megegyező áteresztőképességgel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy jól főzhető, füstölhető, könnyen átengedi a vízpárát. Emiatt fontos, hogy az érlelésnél ne száradjon hirtelen benne a termék, mert akkor lekérgesedik, és a szalámi közepe megromlik. Vastagkolbászhoz az 50 mm-es kaliber használatos, míg turista felvágotthoz és szalámihoz a 60 fölötti kalibereket használják. A 100 mm körüli változata kiváló disznósajthoz vagy pácolt, főtt termékekhez.
Fontos, hogy mivel a cellulózt az emberi szervezet képtelen megemészteni, ezért nem szabad a termékkel elfogyasztani!
Kollagén bél
A kollagén alapú műbelek esetében a szarvasmarha bőrének magas kollagén tartalmú részéből készítenek kollagén masszát, úgy hogy a kollagén rostok ne roncsolódjanak. Ebből csövet formáznak, majd kiszárítják. A kicsi kaliberű változatok jelentik az emészthető műbelek csoportját, amit a juhbél helyett használva a termékkel együtt megehetünk. Jellemzően ebbe töltik a vékony „snack” kolbászokat.
A vastagabb kaliberű változatok a kolbász és a szalámi készítésére alkalmasak. Ezeknél ügyelni kell, hogy a beáztatás tömény sós vízben történjen, különben könnyen szétázhat a bél, ami miatt a töltésnél kiszakadhat. Kaliberben 35 mm-től 120-ig készítik, de Magyarországon a 40, 45, 50, 65 a jellemző átmérők. Létezik főzhető és nem főzhető változata, de a színek tekintetében sokkal szerényebb a kínálat a cellulóz műbelekhez képest. Vízgőz és füstáteresztő tulajdonsága nagyjából megegyezik a cellulóz belekével.
Poliamid bél
A harmadik nagy csoport a műanyag alapú, úgynevezett poliamid műbeleké. Ezek már tisztán a szénhidrogén alapú vegyipar termékei. Rendkívül széles szín és kaliberválasztékban, többségében megnyomtatva használják. Teljes füst és vízgőzzárást biztosítanak, így csak főtt termékek készítésére alkalmasak, kolbász készítésére nem.
Textilbe kolbászt?
Igazi különlegesség a tőlünk nyugatabbra és keletebbre már nagy népszerűséggel bíró úgynevezett textil bél. Készül füstölhető változat pamutból a szárazárukhoz, és műanyaggal felületkezelt, főzhető változat disznósajthoz, sonkafélékhez, májasokhoz. Mintájának és formájának csak a fantázia szab határt! A legkülönfélébb mintákat lehet rá nyomtatni, így készülhet belőle a mikulás csomag vagy szerencsemalac, húsvéti nyuszi vagy futballcipő. Kis mennyiségben előállítva igazi egyedi, kézzel készített ajándék lehet belőle, ami garantáltan meglepetést okoz és örömet szerez. Ha szereted a különlegességeket, feltétlenül próbáld ki a textil belet!