Sertés vékonybél: hogyan válasszunk?

Sertés vékonybél: hogyan válasszunk?

A sózott sertés vékonybél, ahogy a neve is mutatja, az állat természetes bele, amelybe jellegzetesen a hurka és a sütni, valamint a füstölni való kolbász kerül betöltésre. Ma már sokféle késztermékhez használnak különféle műbeleket, amelyek nem fogyaszthatók, de ezeknél a termékeknél rendszerint ragaszkodnak a hagyományos eljáráshoz. 

 

Amennyiben magunk állunk neki disznóvágás után a hurka vagy a kolbász készítésének, töltésének, jó, ha tisztában vagyunk vele, milyen belet vásároljunk ezekre a célokra a hentesnél vagy a böllérboltban. Hogyan készül a sertésbél? Hogyan válasszunk megfelelőt?

Disznótoros, avagy a sertéshús feldolgozása

Az állat leölését nem véletlenül időzítették őseink a leghidegebb téli napokra, ugyanis a kemény fagyok jelentik a biztosítékot arra, hogy a baktériumok ne szaporodjanak, ne menjen tönkre se a frissen feldolgozásra kerülő hús és húsféleség, se a füstölnivalók. Így ma is ragaszkodjunk ahhoz, hogy a mínuszok beálltával kezdjünk csak bele a disznóvágásba. 

A higiénia érdekében mind a művelet helyszínét, mind az eszközöket tisztítsuk meg és tartsuk rendben, a használt feldolgozó eszközöket, amint nincs rájuk szükségünk, mossuk el. Különösen gondosan járjunk el a hurka, a kolbász és a szalámi töltésére szolgáló béllel, alaposan mossuk át, majd öblítsük, szárítsuk és sózzuk meg, így tartósíthatjuk. Hentesnél vagy böllérboltban készen is vásárolhatunk különféle természetes, mű- és textilbeleket. Hogy a többféle típus között mi a különbség, és melyik lesz számunkra a megfelelő, azt a bejegyzésünkből megtudhatod. 

Béltípusok és felhasználásuk

Amennyiben nem mi magunk készítjük ki a sertés vékonybelét a töltéshez, a kész típusok közül választhatunk. Az általánosan kapható 10 vagy 20 méteres sertés vékonybél vagy kolbászbél a leggyakrabban alkalmazott típus elsősorban otthoni töltéshez, néhány kilónyi töltelékhez, sütnivaló vagy füstölt kolbászhoz. A csomagban rövidebb és hosszabb szálakat találunk. A sózott belet kézmeleg (30-40°C) vízben kb. 30 percig áztassuk, majd azonnal használhatjuk is. 

Amennyiben igazán minőségi kolbászbelet szeretnénk, keressük a böllérboltokban kapható úgynevezett yardosbelet. Ezek csomagolása tartalmazza a legfontosabb jellemzőt, a kalibert, vagyis a vékonybél vastagságát, átmérőjét, például 32/34, 34/36 vagy 36/38. Nálunk a legjobbat találod, például a 100 yardos osztályozott, 30/32 sertés vékonybelet.

A mű- és a díszes textilbelek emberi fogyasztásra alkalmatlanok, ezért azokat szeletelés után el kell távolítani a termékekről. 

Melyik méretű sertés vékonybél mire való?

Egy természetes bél vékonyabb és vastagabb lehet, mint a csomagoláson szereplő kaliber, így ez inkább irányszámnak tekinthető, milliméter pontosság csak a mű- és textilbelek esetében várható el. 

Csoportosítása vastagság szerint:

  • A 32/34 yardosbél grill- és vékonykolbásznak alkalmas, kiváló választás juhbél helyett.
  • A hagyományos vastagságú 36/38 yardosbél sütnivaló és füstölt vékonykolbászhoz is jó választás. 
  • A 38/40 kaliberű yardos bél átmenet a kolbászbél és a hurkabél között. Szalámihoz is használják.
  • 40-45 vastagságú sertésbél főként hurkához és szalámihoz alkalmas, valamint vastagkolbászhoz, ha puhábban és szaftosabban szereted. 
  • A kocabél (42+) jó választás a 40 feletti yardosbél helyett marhabél helyettesítésére vastagkolbászhoz vagy kásás és rizses hurkához.

 Reméljük, tudtunk segíteni! Ha nem, fordulj kollégáinkhoz telefonon vagy e-mailben