Milyen húskészítmények töltéséhez használható a marhabél?

Milyen húskészítmények töltéséhez használható a marhabél?

A marhabél, mind a vékony, mind a vastag, más természetes állati belekhez hasonlóan az egyik legkiválóbb választás a különféle hurka-kolbászok, szalámik töltéséhez.

A magyar gasztronómia számos húskészítmény készítéséhez használja nemcsak a különféle húsokat és a belsőségeket, hanem ezek összeállítására a sertés, a marha, a juh vékony- és vastagbelét, gyomrát, culáréját, hólyagját vagy vakbelét. A mindenki által szeretett kolbászok is természetes bélbe töltve az igaziak.

Bejegyzésünkben a gyakran használt marhabélről, annak felhasználásáról lesz szó. 

A kolbászfélék készítése nem mai találmány

Már az ókori rómaiak is sokféle, füstöléssel tartósított húsféleséget, kolbászt ismertek és készítettek, tőlük vették át és tökéletesítették a germánok. A magyar konyhába a nyugati francia-osztrák gasztronómia révén került, és vált a gasztrokultúra szerves részévé. A téli időszak, a disznóvágások kihagyhatatlan étele, amelyet száraz változatban egész évben fogyaszthatunk.

Sokféleségét jól mutatja, hogy egy 18. századi kéziratos receptgyűjtemény külön fejezetet szentelt a kolbászoknak, májasoknak, véres hurkáknak, és olyan különlegességek is szerepeltek benne, mint a borjú- vagy nyúlhúskolbász. Manapság leginkább sertéshúsból készült változatai ismertek, de marha-, ló- vagy vadhúsokból is készülhet. 

Mi kell a jó kolbászhoz?

Természetesen minőségi alapanyagok, friss és jó minőségű csontozott sertéshús, leginkább comb, dagadó, lapocka vagy tarja, továbbá jófajta toka- vagy hasaalja szalonna, illetve zsiradék, és természetesen fűszerek. Készíthetjük kész fűszerkeverékekkel, ezeket nálunk is megtalálod, de sokan esküsznek a frissen őrölt, megbízható forrásokból beszerzett ízesítőkre is. A színét is adó, frissen őrölt csemege vagy csípős fűszerpaprika, az őrölt feketebors, a friss fokhagyma, valamint a só elengedhetetlenek hozzá, de gyakran kerül bele fűszerkömény, illetve ízlés szerint más fűszerek, gyakran például gyömbér is. 

Attól függően, hogy milyen készárut szánunk belőle, különféle vastagságokban és eljárásokkal készülhet, tölthetjük természetes, valamint mű- és textilbelekbe. Tartósíthatjuk füstöléssel és szárítással, illetve fogyaszthatjuk frissen, sütve vagy grillezve is. A friss kolbászokat fagyasztva tárolhatjuk, így nemcsak a téli időszakban, hanem akár nyáron is megsüthetjük. A keményebb állagú szárazkolbászok tarthatók el a legtovább akár egy jól szellőző kamrában is, tehát nem kell hűteni őket. 

Miért használjunk marhabelet a töltéshez?

Amennyiben természetes állati bélbe kívánjuk tölteni a kolbászt, tisztában kell lennünk vele, hogy ezek sérülékenyebbek, mint a füst- és főzésálló műbelek, ezért általában csak kisebb mennyiség készítésénél ajánlottak. Attól függően, hogy milyen vastagra szeretnénk, választhatunk sertés- vagy marha vékony- és vastagbelet. 

A kereskedelemben kapható sózással tartósított marha vastagbél különböző kaliberű vastagságban és hosszúságban kapható, attól függően, mihez szeretnénk felhasználni. A leggyakoribb méret kolbász töltéséhez a 36/38-as kaliberű sertés vékonybél, de vastagkolbászokhoz választhatjuk az 50/55 kaliberű marha vastagbelet

Gyakran használnak sertésbelet a formázáshoz, de sokak szerint a marhabélbe töltött kolbász szaftosabb marad, ugyanis minél vékonyabb egy bél, annál nagyobb lesz a kolbász vízvesztesége. Amennyiben házilag készítjük a kolbászt, érdemes mindkét verziót kipróbálni, mert más íze és állaga lesz egyikbe és másikba töltve. 

Óriási termékválasztékkal, minőségi termékekkel várunk, nálunk mindent megtalálsz, ami a kolbász készítéshez vagy a disznóvágáshoz kell.