Kolbásztöltéshez, pontosabban a húsáru elkészítéséhez a húsdarálón és más eszközökön felül elsősorban jó minőségű hús, szalonna és fűszerek, valamint optimális méretű bél szükséges. És egy jó recept, amely alapján elkészíthetjük a finomságot. Bejegyzésünkben szó lesz a disznóvágás fő csemegéjének fűszerezéséről, elkészítésének menetéről és töltéséről.
Mi kell a magyaros kolbászhoz?
A kolbász az egyik legkedveltebb disznótoros ínyencség, amelynek elékészítése nem ördöngösség, és amely többféleképpen variálható, fogyasztható. A hagyományos változat nem nélkülözheti a pirospaprikát és a fokhagymát, ezek adják semmihez sem fogható ízét. Fontos, hogy valamennyi hozzávaló friss és kiváló minőségű legyen.
A disznóvágást nem véletlenül időzítik a leghidegebb téli napokra, ugyanis csak így biztosítható, hogy a hús friss maradjon a feldolgozás során. A sertés leölése után a vért azonnal el kell távolítani az állatból, majd a húst szakszerűen fel kell darabolni.
Nincsenek felesleges maradékok, tradicionálisan minden része felhasználásra kerül, különféle finomságok készülnek belőle, például kolbász, hurka, szalonna, disznósajt, tepertő, sonka. Kolbász készítéséhez kizárólag kihűlt, megtisztított, de vízzel nem mosott húst használunk, combot, lapockát, valamint hasaalja szalonnát, továbbá fűszereket. A hús-szalonna aránya ideális esetben 70-30%. Friss és jó minőségű fűszerpaprikával, sóval, feketeborssal és friss fokhagymával fűszerezzük, de nagyszerű lehet valamelyik disznótoros fűszerkeverék is!
A következő lépés
Miután összeválogattuk a minőségi alapanyagokat, belevághatunk a kolbász elkészítésébe. Távolítsuk el az inas, porcos, mócsingos részeket, hártyázzuk le, majd daraboljuk fel a húst, ezután következhet a darálás. Ehhez szükség lesz egy éles késekkel és többféle méretű tárcsával rendelkező húsdarálóra, mi a közepes méretű, 6-os vagy a 8-as tárcsákat ajánljuk.
10 kg nyers kolbászhoz 7 kg hús és 3 kg szalonna szükséges. A hozzávalókat rakjuk egy dagasztótálba, és keverjük alaposan össze, majd fűszerezzük ízlés szerint: ez kb. 20 dkg őrölt pirospaprikát, 3-5 dkg őrölt feketeborsot, sót és fokhagymát jelent, de kerülhet még bele 2-4 dkg őrölt fűszerkömény is.
A kolbásztöltő szerepe, avagy hogyan töltsük a kolbászt?
A kolbásztöltéshez válasszunk a készíteni kívánt kolbász típusának megfelelő kaliberű természetes belet vagy mű-, illetve textilbelet! A sózott sertésbelet áztassuk ki, és mind a természetes, mind a műbelet felhasználásig tartsuk langyos vízben, hogy rugalmasabb legyen.
A hús, amit a bélbe töltünk, legyen kellően sűrű, de ne legyen kemény, mert az tönkreteszi töltés közben a bél falát. A kolbásztöltő segít, hogy gyorsabban és precízen végezhessük a munkát. Az összegyúrt kolbászhúsból formáljunk kis gombócokat, rakjuk a töltőbe, majd lapogassuk el a töltőcsőben, hogy a levegőt kiszorítsuk belőle.
Gyorsan csináljuk, hogy ne olvadjon ki a zsiradék a kéz melegétől. A húst szorosan töltsük a bélbe, ne legyenek légbuborékok, illetve, ha vannak, azokat tűvel szúrjuk ki. Ha betöltöttük a húst, csavarjuk meg a bél végét, zárjuk le vele a kolbászt. Fogyaszthatjuk frissen, sütve, illetve mehet a füstre száradni.
Maradtak még kérdéseid? Vedd fel velünk a kapcsolatot, ebben és más húsos témában is kérdezz bátran!