Csípős időben készül a csípős kolbász

Csípős időben készül a csípős kolbász

Az idő egyre hűvösebb, ami a húsimádók számára nem jelenthet mást, mint hogy közeleg a disznóvágás szezon. Össze sem hasonlítható az otthon készített hurka, kolbász, disznósajt, májas íze a boltiéval. Sok család és baráti társaság a hideg idő beköszöntével már alig várja a disznótort.

A disznóvágást a mai napig hajnalban kezdik, csak úgy, mint régen. A disznóvágás, aminek a határozott célja és eredménye a hús, az pedig csak a hűvösben őrzi meg frissességét. Ha a hús megromlik, rengeteg ember munkája megy kárba vele együtt. Egy jól sikerült disznóvágással azonban a húsvéti sonka, a füstölt kolbász, szalámi és szalonna utánpótlása is biztosítottá válik. És élménynek sem utolsó .

HAJNALBAN FRISS MARAD A HÚS

A disznóvágást nem véletlenül kezdik hajnalban, egyrészt több embernek is nagyon sok munka, mire az élő állatból étel lesz, másrészt a nyers hús, vér és bensőségek feldolgozásig biztosan frissek maradnak a hidegben. Ezért a disznót lehetőleg minél hűvösebb időben vágjuk, ezért ajánlott a réteges öltözködés és szokás a melegítő italok kínálása. A háziaknak azonban nemcsak a vendéglátással kell aznapra készülnie, rendkívül sok eszközre, felszerelésre és speciális anyagokra van szükség az esemény gördülékeny lebonyolításához. A böllérre természetesen rábízhatjuk azokat az eszközöket, amik az állat leöléséhez kellenek, a többi felszerelésről azonban jobb idejében gondoskodni.

 

NÉZZÜK, MI MINDENRE LESZ SZÜKSÉGED A DISZNÓTORON:

·        Jó minőségű kések: darabolni, kockázni, kaparni, felvágni, aprítani, hártyázni, pucolni stb.

·        Számtalan edény, vájdling: felfogni, összegyűjteni, kikeverni, bekeverni, felfőzni, kisütni, beáztatni, abálni, tárolni, leszűrni.

·        Perzselő, gázpalack, nyomásszabályzó.

·        Emelő: mert a disznó nagyon nehéz akkor is, ha már nem él. Ha sok nagyon erős férfi van a társaságban, elég lehet egy kötélcsiga megemelni az állatot, de előtte próbáljuk ki egy mázsás súllyal, biztosan sikerül-e majd.

·        Húsdaráló, hurkatöltő, abálókosár és lánckesztyű. A speciális kesztyű a disznó bontásakor szükséges, hiszen minden csúszik a víztől a zsírtól és a vértől.

·        Hentes kötény, hogy megkíméljük a ruhánkat a szennyeződéstől.

·        Gázzsámoly és üst, üstház, fakanál, a nagyobbak közül.

·        Fűszerek és belek, ha nem szeretnénk vesződni a bél kimosásával.

·        Zsineg, klipszelő

·        Csomagolóanyag az elkészült ételekhez

·        Hűtő- és fagyasztószekrény, ha esetleg nem vagyunk felkészülve 5-10-50-100 kg hús és húskészítmény hosszabb tárolására.

Mindez bizony kelleni fog egy komplett disznó feldolgozásához. Ha házi hurka-kolbász töltésre, májas vagy disznósajt készítésre vagy teljes disznótorra készülsz, akkor is érdemes benézned webshopunkba, ahol a profi eszközök, kiegészítők és a legfinomabb fűszerek között válogathatsz