Ételeink jellemző ízét, zamatát, illatát, aromáját, színét is az elkészítésüknél használt fűszerekkel alakítjuk ki, ezért is nagyon fontos, hogy csak minőségi hozzávalókból dolgozzunk.
Nem is gondolnánk, de a fűszerek nemcsak ízesítésre és állagmegóvásra szolgálnak, de számos kedvező hatást gyakorolnak szervezetünkre. Összeszedtük ezeket, hogy legközelebb, amikor egy jó lángolt kolbászt eszel ne csak az ízre figyelj, de azt is tudd, hogy melyik fűszernek milyen sok pozitív hatása van.
Fokhagyma
Kiváló aromája és íze mellett gyulladáscsökkentő hatással bír, jó immunerősítő, ezért már az ókorban és a középkorban is használták gyógyászati célokra. Bizonyítottan alkalmazható érrendszeri panaszokra, megakadályozza az érelmeszesedést, emellett vérnyomást csökkentő és emésztést segítő hatása is ismert. Különösen télen érdemes fogyasztani, hiszen rendkívül magas az A-, B-, C-, E-vitamin-tartalma is!
Paprika
Az édes paprika segíti az emésztést, és kiváló antioxidáns hatású fűszernövény. A fűszerpaprika már a 17. században is jelen volt a magyar gasztronómiában, szinte nincs is olyan magyaros étel, amiben ne lenne legalább egy csipet belőle és legalább egy kis fej hagyma. Kiváló ízesítő és nagyon jó, élénkítő hatással van az anyagcserére folyamatokra is.
Kömény
Ez a kis barna mag pozitív hatással van a szívre és az érrendszerre, de leginkább az emésztőrendszer hálás érte. Elősegíti a gyomornedvek kiválasztását, így serkenti az emésztést, enyhíti a fájdalmat és a görcsöket, illetve szélhajtó hatása révén a puffadást is megszünteti. Karvon-tartalmának köszönhetően megerősíti a gyomrot, és megnyugtatja a bélrendszert. Hatékony ellenszere az idegi eredetű gyomor- és szívproblémáknak, ráadásul hozzájárul a bélflóra egyensúlyához is.
Só
A szervezetben található a kálium és só együttesen szabályozzák a szervezet vízháztartását. A só egyik legfontosabb feladata, hogy bent tartsa a szervezetben a vizet, vagyis ha nincs elég só a testünkben a víz „átszalad” a testen így képtelen hidratálni. A legjobb sófajták akár 84 féle ásványi anyaggal is gazdagíthatják a mindennapi táplálkozást, elősegítik az agyműködést, szabályozzák a vérnyomást és a szabálytalan szívveréseket is kiküszöbölik. A só segíti az emésztést, a tápanyagok jobb felszívódását, de az idegsejtek között kapcsolat megteremtésében is fontos szerepet játszik. Arról nem is beszélve, hogy testmozgást követően is megfelelően pótolja a kiizzadt mennyiséget.
Bors
A só után a bors a világ legnépszerűbb és leggyakrabban használt fűszere, magas C-vitamin tartalma és baktériumölő hatása miatt tartósításra is alkalmas. A bors segíti a szervezetet a fertőzésekkel szembeni harcban és megakadályozza az emésztőrendszerben lévő baktériumok szaporodását. Antioxidáns hatásának köszönhetően a szervezet teljes körű védelmét is ellátja. Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a májbetegségek kialakulásának kockázatát is. A túlzott borsfogyasztás persze nem ajánlott, itt is igaz, mint minden fűszer esetében, hogy: csak mértékkel!
Fűszerkeverék
Kis mértékben mindegyik csodaszer, de nem szabad túlzásba vinni egyiket sem, hiszen az az étel ízét is tönkreteszi az egészségünkről már nem is beszélve. Azoknak állítottuk össze fűszerkeverékeinket, akik nem mozognak otthonosan a fűszerek világában, így a hagyományos ízeknek biztos alapokat adhatunk. A fűszerkeverékeket saját recepteknek megfelelően tovább variálhatjuk, de megfelelő mennyiségben használva csak ezekkel is kiváló, tradicionális ízt adhatunk otthon készült húsételeinknek. Válogass az ízesítések között bátran!